Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Këto 10 këshilla do të ndryshojnë rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë dimrit

NULL NULL
18.11.2023 18:11
Dimri

Dimri po vjen! Dhe bashkë me të, stina sjell ajër të ftohtë dhe me erë që mund ta lërë lëkurën tuaj të thahet si një pus i thatë. Pra, çfarë mund të bëjmë për të mbajtur lëkurë të shëndetshme dhe të gjallë gjatë kësaj stine të ftohtë?

Por përpara se t’i përgjigjemi kësaj, le të kuptojmë se si dimrat mund të ndikojnë në lëkurën tonë. Sipas Dr Asmita Dhekhne Chebbi, dermatologe dhe kozmetologe, Apollo Spectra Hospital, Bangalore, dimri mund të ketë efekte pozitive dhe negative në lëkurë.

“Moti i ftohtë dhe më pak i lagësht mund të shkaktojë tharje, skuqje dhe acarim të lëkurës. Ulja e temperaturës dhe lagështisë mund të shkaktojë që lëkura të humbasë hidratimin, duke rezultuar në rritjen e ndjeshmërisë. Për më tepër, ekspozimi ndaj erërave të forta dhe ndryshimi i temperaturave mund të shkaktojë plasaritje ose djegie të lëkurës”, tha ajo.

Në mënyrë të ngjashme, Dr Gitika Sanodia Biyani, dermatologe, kozmetologe dhe trikologe në Spitalin Dr. reaksione alergjike të lëkurës ose ndjeshmëri në lëkurë.

Nga ana pozitive, intensiteti më i ulët i diellit në dimër mund të jetë më pak i dëmshëm për lëkurën, duke reduktuar rrezikun e djegies nga dielli dhe dëmtimit të diellit.

Pra, si mund ta ndryshoni rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë stinës së dimrit?

1.Hidratoni

Përdorni një hidratues të pasur dhe hidratues për të luftuar thatësinë dhe për të ruajtur pengesën e lagështisë së lëkurës.

2.Krem kundër diellit

Aplikoni një krem dielli me spektër të gjerë çdo ditë për të mbrojtur lëkurën nga rrezet UV, të cilat ende mund të jenë të dëmshme në diell më pak intensiv të dimrit.

3.Eksfolimi

Eksfoloni butësisht për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe për të nxitur qarkullimin e qelizave. Përdorni një eksfoliant të butë një herë në 7-10 ditë. Sigurohuni që të mos bëni eksfolim të tepërt.

4.Hidratimi

Qëndroni të hidratuar duke pirë shumë ujë për të luftuar thatësinë dhe për të mbajtur lëkurën të shëndetshme nga brenda jashtë.

5.Balsam buzësh

Përdorni një balsam buzësh me cilësi të mirë për të mbajtur buzët tuaja të hidratuara dhe për të parandaluar çarjen.

6.Visheni në shtresa

Mbroni lëkurën tuaj nga erërat e forta dhe luhatjet e temperaturës duke u veshur me shtresa dhe duke u mbuluar.

 7.Shmangni dushet e nxehta

Uji i nxehtë mund të zhveshë lëkurën nga vajrat e saj natyralë, ndaj zgjidhni dush të vakët për të parandaluar tharjen e tepërt.

 8.Përdorni një pastrues të butë

Zgjidhni një pastrues të butë dhe hidratues për të shmangur tharjen e tepërt të lëkurës.

 9.Produkte ushqyese

Konsideroni përdorimin e produkteve me përbërës si acidi hialuronik, ceramide dhe antioksidantë për të mbështetur shëndetin e lëkurës.

10.Lagështues

Instalimi i një lagështuesi në shtëpinë tuaj mund të shtojë lagështi në ajër dhe të ndihmojë në parandalimin e kushteve të thata.

Mos harroni se çdo individ ka lëkurë të ndryshme, kështu që kushtojini vëmendje mënyrës se si lëkura juaj reagon ndaj produkteve të ndryshme dhe rregulloni rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës në përputhje me rrethanat. Nëse keni probleme ose kushte specifike të lëkurës, konsultohuni me një dermatolog për udhëzime të specializuara./ Klankosova.tv

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.