Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kërkohet gjykatë e punës

NULL NULL
01.05.2015 13:09

Në një konferencë te organizuar sot në Prishtinë nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Friedrich Ebert Stiftung me rastin e ditës së punëtoreve u kërkua që për të drejtat e tyre të krijohet një gjykatë e punës.

Kjo pasi, sipas hulumtimeve te bëra në sektorin privat te punës ne Kosovë , 97% e te drejtave te punëtoreve shkelen.

Nga 100 kompani te intervistuara private nga organizma te ndryshëm, dele se punëtorëve nuk u paguhet puna jashtë orarit , dhe vetëm 3% e punëtorëve sipas ligjit iu paguhen ditët e punës gjatë festave ose vikendit. Ndërsa 31% e bizneseve private i paguajnë punëtorët me para të gatshme.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.