Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kërkesa për bankënota, në nivelin më të ulët për dy dekada

NULL NULL
12.04.2023 19:14
Paratë

Prodhuesi i bankënotave, De La Rue, ka njoftuar se kërkesa për shtypjen e tyre anembanë botës ka rënë në nivelin më të ulët në 20 vjetët e fundit.

Kompania, që dizajnon një të tretën e bankënotave globale, ka treguar se kërkesa për kesh ka rënë që prej nisjes së pandemisë, kur bankat qendrore u rezervuan në monedha, raporton BBC , transmeton KlanKosova.tv.

Ai tha se rënia do të godiste fitimet e saj për vitin e plotë, të cilat do të jenë nën pritje.

Firma duhet të rinegociojë marrëveshjet e saj të huas me bankat e saj për shkak të kushteve më të ashpra të tregtimit.

“Kërkesa për kartëmonedha ka qenë në nivelet më të ulëta për më shumë se 20 vjet, duke rezultuar në një libër me porosi të ulët që shkon në vitin fiskal 2024,” tha De La Rue në një përditësim tregtar.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.