Keni probleme me gjumin? Ja si të flini më lehtë

Keni probleme me gjumin? Ja si të flini më lehtë

NULL NULL
1 month më parë

Çrregullimi i gjumit është diçka që shqetëson shumë njerëz në botën moderne. Sipas faqes së internetit worldsleepday.org, rreth 45 përqind e popullsisë së botës vuan nga çrregullime të gjumit. Shumë nuk bëjnë gjumë të mirë edhe pasi punojnë shumë gjatë gjithë ditës. Nëse jeni një nga ata njerëz që vuajnë nga problemet me gjumin dhe nuk mund të pushoni një natë mirë pa përdorur barna, lista e mëposhtme është për ju:

  1. Mos shkoni në shtrat me këmbë të lagura. Sipas mjekëve, këmbët janë një pjesë e rëndësishme e trupit dhe kontrollojnë pjesën më të madhe të temperaturës së trupit. Fjetja me këmbë të lagura do t’ju ​​disbalancojë ekuilibrin e temperaturës së trupit dhe kështu do t’ju ​​prishë gjumin. Sigurohuni që të fshini këmbët tërësisht para se të shkoni në shtrat.
  2. Krijoni një zakon të shkoni në shtrat në të njëjtën kohë çdo ditë. Qëndroni larg internetit dhe mediave sociale para se të shkoni në shtrat pasi ato shqetësojnë gjendjen e relaksuar të mendjes dhe ju mbajnë zgjuar, raporton News18, transmeton Klankosova.tv.
  3. Në vend që të lundroni në internet, provoni të lexoni një libër para se të shkoni në shtrat. Leximi relakson mendjen, kështu që mund të flini menjëherë pasi të shkoni në shtrat.
  4. Përfundoni darkën të paktën dy orë para se të flini. Konsumoni filxhanin e fundit të çajit ose kafes të paktën katër orë përpara.
  5. Shtretërit dhe dyshekët me cilësi të keqe janë gjithashtu një nga arsyet e shqetësimeve të gjumit. Sigurohuni që të investoni në një dyshek të rehatshëm që ndihmon muskujt dhe nervat tuaja të qetësohen.
  6. Mundohuni të bëni banjë, mundësisht në ujë të vakët, para se të shkoni në shtrat. Do të ndiheni shumë më të relaksuar.