Kapen dy rusë nga forcat ukrainase - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kapen dy rusë nga forcat ukrainase

NULL NULL
22/05/2015
Dy shtetasit rusë, të kapur nga trupat ukrainase të shtunën e javës së kaluar, kanë pranuar se janë pjesë e forcave të armatosura ruse, - thuhet në një raport të OSBE-së.

Të arrestuarit janë marrë në pyetje në një spital ushtarak në Kiev nga anëtarë të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë.

“Ata kanë qenë të armatosur, por nuk kanë pasur urdhër të sulmonin”.

Rusia nuk u është përgjigjur kërkesave të fundit, por më parë ka thënë se ata nuk ishin në detyrë kur janë kapur në Ukrainë.

Qeveria e Ukrainës, liderët perëndimorë dhe NATO thonë se ka prova të qarta që Rusia po ndihmon rebelët me armë të rënda dhe ushtarë. Ndërsa Moska mohon akuzat, duke këmbëngulur se shtetasit rusë që luftojnë përkrah rebelëve janë “vullnetarë”. / klankosova.tv