Kamala Harris pas tragjedisë në shkollë: "Mjaft është mjaft" - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kamala Harris pas tragjedisë në shkollë: “Mjaft është mjaft”

NULL NULL
1 month më parë

Zëvendëspresidentja Kamala Harris ka folur pas të shtënave në shkollën fillore Robb në Uvalde, Teksas, gjatë “Asian Pacific American Institute for Congressional Studies 20th Annual Awards” në Uashington, DC.

“Presidenti dhe unë po monitorojmë situatën nga afër. Ndërsa nuk i dimë të gjitha detajet, ne e dimë se ka prindër që kanë humbur fëmijë, familje që kanë humbur fëmijë dhe shumë të tjerë që janë plagosur”, tha Harris.

Ajo tha se është e natyrshme që liderët të thonë “na thyhet zemra”, por të shtënat vazhdojnë të ndodhin pa pushim.

“Zemrat tona vazhdojnë të thyhen. Sa herë që ndodh një tragjedi si kjo, zemrat tona thyhen dhe zemrat tona të thyera nuk janë asgjë në krahasim me zemrat e thyera të atyre familjeve. E megjithatë, ajo vazhdon të ndodhë”, tha Harris.

“Mjaft është mjaft. Si komb, ne duhet të kemi guximin për të ndërmarrë veprime dhe për të kuptuar lidhjen midis asaj që e bën politikën publike të arsyeshme dhe të arsyeshme për të siguruar që asgjë e tillë të mos ndodhë më kurrë”, vazhdoi Harris. “Njerëz të Uvalde, ju lutemi dijeni se kjo është një dhomë plot liderë që pikëllohen me ju dhe ne po lutemi për ju dhe ne jemi me ju”.

Nga ky sulm raportohet se janë vrarë 19 fëmijë dhe tre të rritur, transmeton Klankosova.tv.