Jetoni më gjatë me kikirikë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Jetoni më gjatë me kikirikë

NULL NULL
11/08/2015

Një grusht arra ose kikirikë në ditë mund të zgjasë në mënyrë të konsiderueshme jetën dhe të zvogëlojë rrezikun e vdekjes së hershme, sipas një sondazhi të ri të shkencëtarëve holandezë.

Hulumtuesit në Universitetin Mastrith përcaktuan se gjatë periudhës dhjetë vjeçare, 23 përqind më pak njerëz kanë gjasa të vdesin të cilët kanë konsumuar të paktën 10 gram arra ose kikirikë përditë .

Kërkuesit theksuan se kjo nuk ka të bëjë me gjalpin, i cili është i pasur me kripë dhe yndyrëra.

Arra dhe kikirikët janë të pasura me vitamina të ndryshme, fibra, antioksidantë dhe komponentët e tjerë bioaktive.

Më shumë se 120,000 njerëz holandez, burra dhe gra të moshës 55-69 vjeçare, marrin udhëzime në të ushqyerit në lidhje me arra, dhe pas dhjetë vitesh është analizuar shkalla e vdekshmërisë.

Në mesin e personave të cilët kanë konsumuar arra është krijuar një normë më e ulët të vdekshmërisë në lidhje me sëmundjen e kancerit, diabetit, frymëmarrjes dhe çrregullimeve neurodegjenerative.

Krijuar nga një mesatare prej vdekshmërisë 23 për qind më e ulët në dhjetë vite për të gjitha sëmundjet, dhe reduktimi është regjistruar në sëmundje neurologjike (45 përqind), sëmundjet e frymëmarrjes (39 për qind) dhe diabetit (30 përqind).