Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Jeremy Hunt thotë se ekonomia britanike është kthyer në terma pozitivë

NULL NULL
15.04.2023 09:07
Jeremy Hunt

Kancelari britanik Jeremy Hunt thotë se ekonomia e Britanisë është rikthyer dhe se strategjia e tij për rritje është mirëpritur në takimin e Fondit Monetar Ndërkombëtar në Uashington.

Hunt tha se organi ndërkombëtar i huadhënies e pa se ai po e kthente ekonominë britanike në rrugën e duhur. Megjithatë, shifrat e fundit tregojnë se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar nuk arriti të rritet në shkurt, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Të mërkurën, FMN-ja bëri të ditur se priste që ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar të tkurret me 0.3% në vitin 2023, gjë që do ta bënte atë një nga performancat më të këqija të ekonomive kryesore të botës.

“Ekonomia e Britanisë sapo është rikuperuar në madhësinë që ishte para pandemisë, pas muajve të veprimit industrial, çmimeve në rritje të shpejtë dhe mungesës së fuqisë punëtore”, tha Hunt.

Hunt tha se ishte e rëndësishme të shmangej nxitja e inflacionit të mëtejshëm përmes rritjes së pagave teksa shtoi se Britania e kishte shmangur recesionin këtë vit të paktën deri tani dhe se ai shpresonte të shihte rritje më të shpejtë dhe rënie të inflacionit në muajt në vijim.

Perspektiva për Mbretërinë e Bashkuar, e cila mbështetet shumë në shërbimet financiare, mund të turbullohet nga pasiguria aktuale në sektorin bankar, pas rënies së tre bankave amerikane dhe marrjes urgjente të Credit Suisse nga UBS.

Megjithatë, Hunt tha se Mbretëria e Bashkuar kishte “një sistem bankar shumë të fuqishëm dhe elastik”, i cili tani ishte në një pozicion shumë më të mirë se sa ishte përpara krizës financiare të vitit 2008.

“A jam i sigurt në qëndrueshmërinë e sistemit tonë bankar, qendrës së dytë më të madhe të shërbimeve financiare në botë?” Po, jam”, tha ai.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.