Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Japonia dënon rebelët Houthi të Jemenit për rrëmbimin e një anijeje mallrash në Detin e Kuq

NULL NULL
20.11.2023 21:51

Japonia ka dënuar rrëmbimin e një anijeje mallrash të drejtuar nga japonezët në pronësi britanike në Detin e Kuq nga rebelët Houthi të mbështetur nga Irani.

Milicia jemenase pretendoi se anija ishte izraelite dhe një zëdhënës tha se konfiskimi ishte vetëm fillimi i një “beteje në det”.

Izraeli tha se anija nuk ishte izraelite dhe një zëdhënës i qeverisë japoneze tha se operohej nga Nippon Yusen.

Sekretari kryesor i kabinetit të Japonisë tha se po punonte për lirimin e anijes.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu fajësoi përkrahësin e Houthi-ve, Iranin, për rrëmbimin.

Netanyahu tha se as anija dhe as ekuipazhi nuk ishin izraelitë dhe e quajti atë një “sulm iranian në një anije ndërkombëtare”. Irani ka mohuar përfshirjen, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.