Ja çfarë të hani nëse jeni anemik - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ja çfarë të hani nëse jeni anemik

NULL NULL
03/06/2015

Pagjakësia apo termi anemi i referohet kushteve kur gjaku në organizmin e njeriut, nuk është i oksigjenuar në mënyrë të përshtatshme, prandaj personat e tillë të cilët kanë anemi, duhet patjetër të konsumojnë ushqime vitaminoze.

Çajin, kakaon dhe kafen duhet të i marrin tri orë përpara se të hanë, pasi ndryshe vështireson tretjen.

Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë.

Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barera jeshile.Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për të u trajtuar.

Pacientet duhet te pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepes së kuqe, para buke.

Këshillohet tëkonsumohet sa më shpesh domatja.

Të sëmuret duhet të marrin gjithashtu, çdo ditë 10-15 fruta të mandarines për një kohe prej 20-25 ditë.

Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitamin C.