Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Iu ndalua hyrja në Kosovë gazetares serbe, Qendra Evropiane e Medias kërkon sqarim

NULL NULL
08.08.2023 13:12
Gazetarja serbe

Qendra Evropiane për Liri të Medias, ka reaguar për rastin e ndalimit të hyrjes në Kosovë për gazetarën e Radio Televizionit të Serbisë, Svetlana Vukmiroviq.

Vukmiroviq, u ndalua të hyjë në Kosovë më 1 maj 2023, me arsyetimin se ajo konsiderohet si kërcënim për rendin publik, sigurinë e brendshme, shëndetin publik. apo marrëdhëniet ndërkombëtare.

ECPMF, i ka dërguar një letër tri institucioneve, Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Institucionit të Avokatit të Popullit, duke i kërkuar shpjegime se pse iu refuzua hyrja e gazetares.

“Kërkojmë që autoritetet të sigurojnë që marrëveshjet e nënshkruara ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. duke lejuar lirinë e lëvizjes respektohen pa përjashtim”, thuhet në reagimin e Qendres Evropiane për Liri të Medias përcjell Klankosova.tv

Kjo qendër kërkon nga institucionet e Kosovës, të sigurojnë që marrëveshjet e nënshkruara ndërmjet Serbisë dhe Kosovës., duke lejuar lirinë e lëvizjes respektohen pa përjashtim.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme