21:28, 6 Prill 2020

Irani kurrë nuk do t’i kërkojë Shteteve të Bashkuara ndihmë në luftën kundër koronavirusit, tha të hënën zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Abbas Mousavi.

Udhëheqësi i Lartë Ayatollah Ali Khamenei ka kundërshtuar ofertat nga Uashingtoni për ndihmë humanitare për Iranin, vendin e Lindjes së Mesme deri më tani të prekur nga koronavirusi, me 3.739 vdekje dhe 60.500 njerëz të infektuar sipas shifrave të fundit, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova

“Irani kurrë nuk ka kërkuar dhe nuk do t’i kërkojë Amerikës të ndihmojë Teheranin në luftën e tij kundër pandemisë. Por Amerika duhet të heqë të gjitha sanksionet e paligjshme të njëanshme ndaj Iranit,” tha Mousavi në një konferencë televizive.

Tensionet midis dy vendeve kanë qenë të larta që nga viti 2018, kur Presidenti i Sh.B.A. Donald Trump braktisi një marrëveshje për vitin 2015 që hoqi sanksionet ndaj Iranit në këmbim të frenimit të programit të tij bërthamor. Uashingtoni ribotoi sanksione të cilat kanë shkatërruar ekonominë iraniane.

Autoritetet iraniane thonë se sanksionet amerikane kanë penguar përpjekjet e tyre për të frenuar shpërthimin, duke u bërë thirrje vendeve të tjera dhe Kombet e Bashkuara që t’u bëjnë thirrje Shteteve të Bashkuara për t’i hequr ato.

“Ata (Sh.B.A) po përpiqen ta detyrojnë Teheranin të pranojë negociatat me Amerikën,” tha Mousavi.

Trump thotë se marrëveshja bërthamore nuk ishte mjaft e fortë dhe dëshiron të zbatojë “presionin maksimal” ndaj Iranit për të pranuar frenime më të ashpra në programin e tij bërthamor, të ndalë punën e tij të raketave balistike dhe t’i japë fund mbështetjes së tij për forcat proxy në Lindjen e Mesme. Irani thotë se nuk do të negociojë nëse Uashingtoni heq sanksionet.

Franca, Gjermania dhe Britania eksportuan mallra mjekësore në Iran në transaksionin e parë të kryer nën Instex, një mekanizëm tregtar i vendosur për të ndërprerë mallrat dhe ushqimet humanitare pas tërheqjes së Sh.B.A nga marrëveshja bërthamore, tha Gjermania javën e kaluar.

Konkurs Pune

Lexo më shumë