I vrau pacientët duke i injektuar ajër, dënohet infermieri (FOTO)

I vrau pacientët duke i injektuar ajër, dënohet infermieri (FOTO)

NULL NULL
2 months më parë

Një infermier në Teksas është shpallur fajtore për vrasjen e katër pacientëve që vdiqën pasi ai u injektoi atyre ajër pas operacioneve në zemër.

William Davis, 37 vjeç, u dënua për vrasje të rëndë nga një gjykatë të martën dhe tani mund të përballet me dënimin me vdekje.

Prokurorët thanë se ai kishte në shënjestër shtatë persona nga qershori i vitit 2017 deri në janar 2018.

Spitali “Christus Mother Frances”, ku ndodhën sulmet, tha se shpresonte që “vendimi i jurisë të ndihmonte në mbylljen e atyre të dëmtuarve”.

Burrat, të moshës 47-74 vjeç, përjetuan “simptoma të ngjashme me konvulsione” dhe vdiqën nga dëmtimi fatal i trurit pasi ajri u injektua në linjat e tyre arteriale.

Gjykata dëgjoi se katër burrat e vrarë nga Davis fillimisht ishin shëruar mirë nga operacionet e tyre dhe se mjekët ishin në humbje se si gjendjet e tyre ishin përkeqësuar kaq shpejt, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv

Autoritetet thanë se ishte vetëm një herë që mjekët panë skanimet CT që tregonin ajër në trurin e pacientëve dhe kuptuan se diçka nuk ishte në rregull.

Mjeku William Yarbrough, një pulmonolog me bazë në Dallas, i tha jurisë se ai kurrë nuk kishte vëzhguar një rast të tillë në dekadat e tij në mjekësi.

Gjatë gjykimit, u filmuan pamjet e sigurisë të Davis duke hyrë në dhomën e njërit prej pacientëve, alarmi i monitorit të zemrës së të cilit u dëgjua vetëm tre minuta më vonë. Më vonë ai vdiq nga injeksioni./Klankosova.tv/.