Hyjnesha në Fron, së shpejti në Prishtinë (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hyjnesha në Fron, së shpejti në Prishtinë (VIDEO)

NULL NULL
21.02.2023 15:09

Krahas Shpatës dhe Pushkës, dy punimeve unike të artistit Bedri Krasniqit, në këtë material do prezantohet edhe me një tjetër punim tjetër që do të vendoset në kryeqytet.

Është fjala për Hyjneshën në Fron e që për pak kohë do ta shihni në Prishtinë.  

Hyjnesha në Fron i takon kulturës së vogël neolitike dhe 5,700-4,500 para Krishtit.

Ajo përfaqëson një hyjni femër, duke reflektuar kultin e idhullit të madh të nënës.