Hungaria i kërkon BE-së të përshpejtojë procesin e zgjerimit me Ballkanin Perëndimor - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hungaria i kërkon BE-së të përshpejtojë procesin e zgjerimit me Ballkanin Perëndimor

NULL NULL
22.03.2023 21:50
Peter Szijjarto

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto është shprehur në favor të zgjerimit të BE-së, duke thënë se nëse vendet e Ballkanit Perëndimor do të ishin tashmë në Bashkimin Evropian, problemet e migracionit mund të trajtoheshin në mënyrë më efikase.

Gjatë një vizite në Bosnje-Hercegovinë më 22 mars, Szijjarto tha se, nëse Ballkani Perëndimor do të ishte tashmë territor i BE-së, “ne mund të merreshim me problemet dhe vështirësitë e migracionit me të cilat përballemi sot në mënyrë shumë më efikase dhe BE-ja do të ishte më e fortë”, raporton REL.

Më shumë se 265,000 migrantë u ndaluan në kufirin jugor të Hungarisë vitin e kaluar, tha Szijjarto, duke shtuar se migrimi është pika kryesore e bashkëpunimit midis Ministrisë së Brendshme hungareze dhe Ministrisë së Sigurisë së Bosnjës, transmeton Klankosova.tv.

“Ne e dimë se sa më mirë dhe më efikas të jetë bashkëpunimi në vendet e Ballkanit Perëndimor, aq më efikas është menaxhimi i migracionit”, tha ai.

Hungaria gjithashtu dëshiron që procesi i zgjerimit të BE-së të përshpejtohet sepse stabiliteti i Bosnjës “është gjithashtu i një rëndësie të madhe për ne”.

BE-ja i ka premtuar Shqipërisë, Bosnjës, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë marrëdhënie më të ngushta, por procesi i integrimit ka ngecur prej vitesh. BE-ja pranoi për herë të fundit një anëtare të re, Kroacinë, në vitin 2013.

“Ne presim që Brukseli të ndërmarrë hapa konkretë në rrugën e pranimit më të shpejtë të [Bosnjës] në BE”, tha Szijjarto pas takimit me Ministrin e Jashtëm boshnjak Elmedin Konakoviq në Sarajevë.

Ai trajtoi gjithashtu sanksionet e vendosura nga BE-ja ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor, duke thënë se ato kishin qenë të pasuksesshme.

Komentet e Szijjartos u bënë jehonë atyre të kryeministrit hungarez Viktor Orban, i cili ka bërë thirrje për heqjen e sanksioneve të BE-së kundër Rusisë të vendosura për luftën e saj në Ukrainë.

Kritikët kanë thënë se pozicioni i Hungarisë ndaj sanksioneve i ka vendosur çështjet ekonomike afatshkurtra përpara sigurisë afatgjatë, demokracisë dhe të drejtave të njeriut. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS