Ndërron jetë Baba Mumin Lama, kryetari Gjini shprehë ngushëllime

Ndërron jetë Baba Mumin Lama, kryetari Gjini shprehë ngushëllime

NULL NULL
1 month më parë

Sot ka ndërruar jetë udhëheqësi i teqesë se bektashinjve në Gjakovë, Baba Mumin Lama.

Lajmin e bëri të ditur kryetari i kësaj komune, Ardian Gjini, i cili me anë të një postimi në Facebook u shprehu ngushëllime familjes dhe gjithë komunitetit që përfaqësonte.

“Baba Mumini i cili për shumë vite udhëhoqi Teqenë e Bektashinjve në Gjakovë, ishte person i dashur dhe i respektuar për të gjithë. Ai ishte mik për të gjitha komunitetet fetare jo vetëm në Gjakovë por edhe më gjerë”.

“Baba Muminin do ta kujtojmë për urtësinë dhe intelektualitetin e rrallë që aq bukur dinte ta përçonte edhe tek të tjerët”, shkroi mes tjerash Gjini.