Hovenier: Kosova të ecë drejt formimit të Asociacionit, s’duhet të jetë Republikë Serbe - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hovenier: Kosova të ecë drejt formimit të Asociacionit, s’duhet të jetë Republikë Serbe

NULL NULL
01.02.2023 13:14

Ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier, sot përsëriti qëndrimin se Kosova duhet të ecë drejt formimit të Asociacionit.

Ai deklaroi se qëndrimi i ShBA-së është që ky Asociacion nuk duhet të jetë Republikë Serbe, e as me kompetenca ekzekutive dhe Amerika ka qëndrime të rrepta për mbështetjen e Kosovës.

Kështu deklaroi ai pas takimit me kryetarin e Gjakovës, Ardian Gjini, ku tha se biseduan edhe për çështjet aktuale.

Sipas tij, gjatë ditës do të vizitojnë qytetin e Gjakovës dhe do ketë aktivitete të tjera me studentë dhe me afaristë.