Hoti kritikon Qeverinë Kurti për politika të "mençura" fiskale - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hoti kritikon Qeverinë Kurti për politika të “mençura” fiskale

NULL NULL
24.01.2023 22:18

Deputeti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Avdullah Hoti, e ka kritikuar Qeverinë Kurti në lidhje me politikat fiskale.

Profesori i ekonomisë thotë se të hyrat buxhetore nga akciza dhe TVSh-ja në naftë janë rritur me +88 për qind, ose 283 milionë euro më shumë, njofton Klan Kosova.

Sipas tij, sikur të ulej TVSh-ja në 8 për qind siç është propozuar, këto 283 milionë euro do të ishin në buxhetin e familjeve, e jo në llogarinë bankare të qeverise ku po i zhvlerëson inflacioni.

“Këta as nuk i shpenzojnë vetë mjetet e mbledhura nga tatimet, e as nuk ua lënë qytetarëve t’i shpenzojnë aty ku kanë nevojë”.

klankosova.tv