Hidratimi është i shëndetshëm - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hidratimi është i shëndetshëm

NULL NULL
03/06/2015

Për aktivitete nën 45 minuta nevojitet thjesht ujë.

Pijet nevojiten për aktivitete sportive mbi 45 minuta, aktivitete intensive si futbolli, basketbolli. Avantazhi i tyre është se ato furnizojnë trupin me elektrolite, kripë dhe sheqer.

Një orë përpara aktivitetit fizik është mirë që të pini rreth 0,5 l ujë. Gjatë aktivitetit është mirë të konsumohen rreth 200 – 2400 ml ujë çdo 10 – 20 minuta.

Rreziqet e dehidratimit:

– Lodhja

– Humbja e forcës

– Kapaciteti aerobik mund të bjerë deri në 35%