Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Haxhiu: Kurti duhet të japë llogari për degradimin e shëndetësisë, për skandale e hajni

NULL NULL
29.02.2024 11:40
Bekim Haxhiu gjatë fjalimit në Kuvendin e Kosovës
Bekim Haxhiu gjatë fjalimit në Kuvendin e Kosovës

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti për mospjesëmarrje në seancën ku po diskutohet për sigurimet shëndetësore.

Ai ka kërkuar përgjegjësi për siç ka thënë, dështimin në shëndetësi e degradimin në sistemin shëndetësor.

“Sot Kurti duhej të ishte në këtë debat për të dhënë përgjegjësi për dështimin në shëndetësi edhe si kryeministër edhe si kryetar i komitetit ekzekutiv për shëndetësi. Kurti sot do duhej të jepte llogari për degradimin e sistemit shëndetësor, pabarazinë, pakënaqësinë e pacienteve dhe profesionistëve shëndetësorë. Njëri nga ata sot është në grevë urie tani e tri ditë. Skandale e hajni pa dhënë askush llogari, as kur shtatzëna vritet para Gjinekologjisë. As kur gjymtohet trupi i foshnjës së vdekur në lavatriçen e spitalit të Pejës, as kur digjet pacienti në Klinikën e Psikiatrisë”, deklaroi ai gjatë fjalimit në Kuvendin e Kosovës.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.