Greqia mund ta njohë pavarësinë e Kosovës - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Greqia mund ta njohë pavarësinë e Kosovës

NULL NULL
12/08/2015

Greqia mund të njohë pavarësinë e Kosovës, kjo për shkak të përplasjeve kohët e fundit mes Athinës dhe Beogradit.

Lajmi është bërë i ditur nga e përditshmja prestigjioze greke “Kathimerini”.  Në gazetë citohen qarqe të politikës së jashtme në Athinë, përmendin pakënaqësinë greke me lëvizjet ndërkombëtare të Beogradit në lidhje me Kosovën dhe kontestin e emrit me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë.

Ndërkohë që Ioannis Armakolas, kreu i Programit për Europen Juglindore pranë Fondacionit Helen për Politikën Europiane dhe të Jashtme, është shprehur për mediat në Prishtinë se “nuk ka njohuri për lëvizjet e fundit të Beogradit në lidhje me problemin maqedonas”./Shekulli.al