Gratë ukrainase marrin pjesë në trajnimin për deminim në Kosovë (FOTO) - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gratë ukrainase marrin pjesë në trajnimin për deminim në Kosovë (FOTO)

NULL NULL
01/06/2022

Ka disa ditë që një grup grash ukrainase janë duke u trajnuar për heqjen e minave tokësore dhe mjeteve tjera të pashpërthyera në komunën e Pejës në Kosovë.

Skynews i ka kushtuar një artikull të grupit, i cili personel civil dhe ushtarak, bashkë me fotografitë ku ata shihen duke kërkuar mina tokësore të rreme, të veshura me veshje të blinduara gjatë trajnimit, transmeton Klankosova.tv.

Ky grup do të ndjekë një kurs të avancuar katër-javor, që drejtohet nga trajnerë kosovarë që morën pjesë në pastrimin e dhjetëra-mijëra minave dhe bombave thërrmuese të mbetura nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë.