Gjobitet pasi ofendoi WhatsApp-in - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjobitet pasi ofendoi WhatsApp-in

NULL NULL
16/06/2015
Kujdes kur ofendoni në WhatsApp, sidomos nëse jeni në Emiratet e Bashkuara Arabe, pasi rrezikoni të gjobiteni me një shumë të madhe parash, ose me burg. Një person është gjobitur me 45 mijë paund, pasi kishte ofenduar kolegun e punës në WhasApp.

Gjykata Supreme në Abu Dhabi urdhëroi rigjykimin e një personi që kishte ofenduar një koleg e që ishte gjobitur me 523 paund, për shkak se dënimi ishte “shumë i butë”. Ata kërkuan që personi të gjobitej me 45 mijë paund ose me burg.

I pandehuri u ndjek penalisht bazuar në ligjet për krime kibernetike, pasi pala paditëse dorëzoi celularin për të provuar akuzat, ku i akuzuari kishte shkruar fjalë ofenduese.

Gjithashtu, ekspertët ligjor tërheqin vëmendjen se të përdorësh “emoji” gishtin e mesëm, rrezikon tre vite burg, ose 87 mijë paund gjobë.

“Të dërgosh si ‘emoji’ gishtin e mesëm ne mesazhe ose e-mail, do të jeni në telashe të mëdha”, është shprehur Abdullah al Nasir, avokat.

Sipas Al Nasir, pas futjes së WhatsApp dhe BlackBerry messenger, njerëzit ofendonin ose kërcënonin të tjerët, pa u shqetësuar nëse do të përballeshin me ligjin, prandaj ishte vendosur ligji për krime kibernetike, i cili tregon qartë për dënimet për raste të tilla.