Gjimnazistët e “Hasan Nahi” përfaqësojnë Kosovën në Holandë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjimnazistët e “Hasan Nahi” përfaqësojnë Kosovën në Holandë

NULL NULL
01/06/2015
Pas dy medaljeve të argjendit të fituara në Olimpiadën Shkencore “I Sweep 2015” që është mbajtur në ShBA, nxënësit e gjimnazit “Hasan Nahi” do të përfaqësojnë Kosovën në një tjetër olimpiadë shkencore.

Sipas një njoftimi për media nxënësit e këtij gjimnazi do të jenë në olimpiadën shkencore rreth mjedisit “INESPO 2015” e cila do të zhvillohet në Amsterdam të Holandës.

Laurent Zejnullahu dhe Behar Krasniqi, janë ata të cilët do të prezantojnë në Holandë shpikjen e tyre rreth një mënyre të re të përfitimit të energjisë elektrike nga tubat e ujit që kalojnë në nëntokë.

Për pesë ditë me radhë ata do të jenë garues në mesin edhe të 50 shteteve të tjera.

Ky gjimnaz shpreson se nxënësit e saj do të kthehen sërish me medalje.

Zejnullahu dhe Krasniqi, janë takuar edhe me presidenten e Kosovës Atifete Jahjaga dhe ministrin e arsimit Arsim Bajrami.