Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjashtë llojet e përqafimeve dhe kuptimet e tyre

NULL NULL
10.02.2024 17:14
Lloj i përqafimit

12 shkurti shënon Ditën e Përqafimit, e cila është dita e gjashtë e javës së Shën Valentinit, kur njerëzit ngushëllojnë të dashurit e tyre duke i përqafuar sepse kur fjalët nuk arrijnë të shprehin ndjenjat tona për dikë, gjuha e prekjes fizike bën mrekulli.

Teksa Java e Shën Valentinit po shpaloset me përzierje të madhe dhe Dita e Përqafimit është afër, këtu po deshifrojmë kuptimin e llojeve të ndryshme të përqafimeve, shkruan HT, transmeton Klankosova.tv.

-Përqafimi anësor do të thotë mirësjellje dhe miqësi, por nëse një mik i ngushtë ose partneri romantik ju përqafon, kjo nënkupton dashuri të shpejtë, rehati, inkurajim ose për të dhënë energji pozitive.

-Përqafimi nga mbrapa ose përqafim nga pas do të thotë fjalë për fjalë “Të mbroj shpinën” dhe është një përqafim i papritur që nënkupton ndjenja të thella, shpreh lidhjen tuaj të fortë fizike në marrëdhënie të besueshme dhe intime dhe tregon se të dy njerëzit janë të dashur për njëri-tjetrin. Mund të shprehë atë që një milion fjalë nuk munden.

-Përqafimi rreth belit është një përqafim romantik intim i ofron dikujt një hapje për të bërë lëvizjen e radhës dhe do të thotë se ai ka besim tek ju ose është rehat dhe mund të jetë që personi dëshiron të kalojë sa më shumë kohë së bashku.

-Një përqafim ariu i njohur si përqafim i ngushtë me shtrëngim të kujton të qenit në barkun e nënës kur ndihemi të ngrohtë dhe të sigurt dhe sinjalizon intimitet. Zakonisht është platonike, por do të thotë që jeni afër me përqafuesin dhe po ndani një moment të lumtur së bashku.

-Një përqafim i përkëdhelur, i njohur gjithashtu si përqafim “vëllai” ose “miku”, nënkupton ngrohtësi dhe rehati, është rreptësisht miqësor me disa përkëdhelje ose fërkime të shpejta përpara se të ndaheni, por është më shumë një përqafim intim midis miqve të ngushtë.

-Përqafim xhepi është një përqafim i ëmbël, romantik dhe një gjest i lezetshëm, i denjë për rom-com, që nënkupton se ata ju besojnë dhe shpreh ndjenjat tuaja të dashura për njëri-tjetrin së bashku me sigurinë e marrëdhënies tuaj.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.