Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjashtë arsye pse Interi mund të bëjë të pamundurën dhe të mposhtë Man Cityn në finalen e Ligës së Kampionëve

NULL NULL
10.06.2023 16:16

Interi është duke u parë nga shumë njohës të futbollit si skuadër indiferente ndaj asaj së Manchester Cityt, por mund të jetë komplet diçka tjetër.

Në fillim të kësaj jave, Simone Inzaghi refuzoi një kërkesë për të vendosur një përqindje mbi shanset e Interit për fitore në finalen e Ligës së Kampionëve. Do të kishte qenë një humbje e kohës së tij.

Ai dhe lojtarët e tij tashmë janë të vetëdijshëm së çfarë ndeshje përpara në Stamboll. E vetmja gjë që ata duhet të kuptojnë tani është se si ta kapërcejnë atë.

“Ne e dimë se do të takojmë skuadrën më të fortë në botë, e cila ka fituar Premier League pesë herë në gjashtë vitet e fundit”, u tha Inzaghi gazetarëve të hënën.

“Ata kanë një skuadër fantastike dhe një trajner që ka përcaktuar një epokë. Në futbollin modern, ka një para dhe pas Pep Guardiolës”.

Dhe, në sytë e shumë e shumë neutralëve, katalanasi tani do ta kërkojë statusin e tij si trajneri më i mirë në botë duke fituar një Champions League të parë pa ndihmën e lojtarit më të madh të të gjitha kohërave, Lionel Messi.

Disa madje besojnë se fitorja është një përfundim i paramenduar për Cityn; se Interi nuk ka “nuk ka shanse” për të kapërcyer një ekip që Fabio Capello ka pretenduar se “nuk ka dobësi”.

Më poshtë, GOAL përshkruan pse Interi mund të arrijë të pamundurën në dukje duke mahnitur Cityn – dhe gjithë botën e futbollit – të shtunën mbrëma…

Është një lojë e vetme – gjithçka mund të ndodhë!

Man City është favorit i madh që shkon në finale – deri në 1/6 me disa bastevënës – dhe kjo është krejtësisht e kuptueshme. Po flasim për një formacion fillestar aq të fortë sa Phil Foden, Riyad Mahrez dhe Julian Alvarez ka të ngjarë të mjaftohen me një vend në stol.

Mbi dy këmbë, klasa e tyre superiore do ta tregonte përfundimisht. Sigurisht që ndodhi në ndeshjen gjysmëfinale të Real Madridit – dhe as mbështetësi më i vendosur i Interit nuk do të argumentonte se Simone Inzaghi, të paktën në letër, ka një skuadër më të fortë se Carlo Ancelotti.

Por kjo është një lojë e vetme dhe, ndonëse tingëllon klishe, ish-mesfushori i Interit, Paul Ince, kishte të drejtë kur i tha Gazzetta dello Sport, “Gjithçka mund të ndodhë. Ky është futbolli: ajo që mendon më parë shpesh mund të kthehet në kokë. Më pas. Një gabim individual, një top që kërcehet në këtë mënyrë apo në atë mënyrë, një ditë e keqe e dikujt, një vendim VAR – kështu që, kur them se çdo gjë mund të ndodhë, e kam parasysh atë!”.

Sigurisht, gjëra më të çuditshme kanë ndodhur – edhe në këtë fazë të Ligës së Kampionëve.

Thierry Henry e konsideron finalen e vitit 2005 si më të mirën që ka parë ndonjëherë, kryesisht sepse ai ende nuk mund ta kuptojë faktin që Liverpool erdhi nga 3-0 për të mposhtur një ekip të jashtëzakonshëm të AC Milan me penallti. Ata nuk kishin të drejtë ta fitonin atë lojë para ndeshjes, e lëre më në pjesën e parë! tha Henry në CBS. “Dhe megjithatë ata e bënë”.

Dhe vendi për atë finale? Natyrisht Stambolli…Kjo mund të duket si një ushtrim për të kapur kashtën, por tifozët italianë janë një grup paragjykues dhe ata shpesh do të argumentojnë, me një shkallë të caktuar legjitimiteti në drejtësi, se historia ka një zakon qesharak të përsëritjes!

Simone Inzaghi: Specialist i finaleve të Kupës

Sigurisht, arsyeja e vërtetë pse tifozët e Interit janë në heshtje optimistë për përfundimin e përmbysjes më të madhe në finalen e Ligës së Kampionëve në gati 20 vjet është Inzaghi, i cili e ka dëshmuar veten diçka si një specialist në përballjet e njëpasnjëshme.

Ish-trajneri i Lazios humbi herën e parë – finalen e Kupës së Italisë 2016-17 kundër Juventusit – por tani ka fituar shtatë radhazi, duke përfshirë të katërtat me të cilat është përballur deri më sot në dy sezonet e tij në Inter.

Ai ka përfituar nga pak fat gjatë rrugës – Nerazzurrët nuk luajtën veçanërisht mirë në fitoren e fundit të Coppa Italia kundër Fiorentinës, për shembull, – por kredencialet e tij si trajner nuk mund të vihen në dyshim më.

Francesco Acerbi, i cili ndoqi Inzaghin në San Siro verën e kaluar, tha së fundmi për Gazzetta: “Ai është me fat. Por ai kërkon fat – dhe e meriton atë. Ai është një njohës i thellë i futbollit. Ai njeh çdo lojtar në botë. Ai është i jashtëzakonshëm!”.

Dhe ndërsa edhe Inzaghi e konsideron Guardiolën një gjeni taktik që përcakton epokën, nuk mund të mohohet se formacioni i italianit përbën diçka problematike për trajnerin katalanas.

Simone Inzaghi Coppa Italia

Formacioni 3-5-2 mund të jetë një faktor vendimtar

Pasi Interi përfundoi sezonin e tyre në Serie A me një fitore 1-0 në Torino të shtunën e kaluar, eksperti i DAZN dhe ish-lojtari i Italisë, Emanuele Giaccherini e këshilluan Inzaghin të sulmonte Manchester Cityn jashtë mase, bazuar në atë që kishte parë në finalen e FA Cup më herët gjatë ditës. .

“Sulmuesit e tyre nuk janë mësuar të mbrojnë brenda zonës së tyre të penalltisë,” argumentoi Giaccherini pas fitores 2-1 të Cityt ndaj Manchester United. “Ata përpiqen ta rifitojnë topin menjëherë, por nuk janë të mirë nën presion në 16-metershin e tyre”.

Të shtysh Jack Grealish dhe Bernardo Silva aq shumë prapa është më e lehtë për t’u thënë sesa për t’u bërë, natyrisht, por thjesht për shkak të paraqitjes së formacionit 3-5-2 të Inzaghit, të dy Federico Dimarco dhe Denzel Dumfries do të jenë në gjendje jo vetëm të aplikojnë menjëherë presion ndaj dyshes së Cityt, por edhe sulmojnë hapësirën pas tyre kur Interi është në zotërim.

“Interi ka një shans, dhe ata e meritojnë atë shans”, tha ish-kapiteni i Liverpool, Steven Gerrard për BT Sport. “Ata janë të vështira për t’u mposhtur, ata mbrojnë 16-metershin jashtëzakonisht mirë dhe mbajnë një kërcënim në zonat përpara.

“Ata heqin hapësirën, janë të kompozuar në top, kanë mbrojtës krahu që i përshtaten mënyrës se si luajnë dhe Dimarco i kërcënon realisht në kundërpërgjigje.

“Tre qendërmbrojtësit e mbrojtën kutinë e tyre para një njeriu. Ata kanë një ekuilibër të mirë në mesfushë, një përzierje e mirë vrapuesish që mund të arrijnë në fushë, dhe ata janë të dy të vendosur dhe këmbëngulës.”

Formacioni, pra, është një faktor interesant në këtë finale. Siç ka theksuar Antonio Cassano, skuadra e vetme që mundi Cityn në shtëpi dhe jashtë në Premier League këtë sezon, Brentford, luajti një lloj të ngjashëm 3-5-2.

Kërcënimi kundërsulmues i Interit

Kaq shumë nga ndërtimet janë përqendruar në atë që Interi duhet të bëjë për të ndaluar Cityn – dhe aq pak në atë se si mund t’i stopojnë ata. Kjo ka kuptim, në një farë mase. City i drejtuar nga Erling Haaland është golashënuesi më i mirë i turneut, me 31 gola, ndërsa Interi ka mbajtur më shumë portën e paprekur se kushdo tjetër (tetë).

Megjithatë, ndërsa Guardiola padyshim mund të thërrasë për një numër qesharak lojtarësh ofensivë të klasit botëror, Interit vështirë se i mungon një kërcënim sulmues, veçanërisht në pushim. Siç e ka shënuar tashmë legjenda e Cityt, Sergio Aguero, Nerazzurrët kanë një fuqi serioze zjarri – dhe kjo duhet respektuar.

Lautaro Martinez është njeriu i rrezikshëm i Interit, pasi ai e ka dëshmuar herë pas here në derbet e Milanit, dhe së fundmi me dy golat e tij në fitoren e finales së Kupës së Italisë ndaj Fiorentinës.

Argjentinasi mund të ketë dështuar në Kupën e Botës, por ai është në formën e jetës së tij, pasi ka shënuar tashmë 28 gola në karrierë në të gjitha garat këtë sezon.

Edin Dzeko është një fytyrë e njohur për tifozët e Cityt dhe një burim i disa kujtimeve të bukura, duke pasur parasysh rolin e tij në fitoren e famshme, fituese të titullit 3-2 ndaj QPR në ditën e fundit të sezonit 2011-12. Edhe në moshën 37-vjeçare, boshnjaku është i aftë të prodhojë momente vendimtare – shikoni topin e tij të mrekullueshëm të gjuajtur mirë në fitoren e gjysmëfinales së parë ndaj AC Milan.

Romelu Lukaku është shakatari në grup. Ai mund të konsiderohet një dështim nga shumica e tifozëve të United dhe Chelsea, por ai është plotësisht në formë dhe qëllon përsëri. Nëse ai fillon, sulmuesi i madh belg mund të shkaktojë lloj-lloj problemesh në pushim së bashku me Lautaro, partneri i tij në krim gjatë fushatës fituese të titullit 2020-21.

Vetëm këtë javë, ish-trajneri i Chelseat, Roberto Di Matteo e quajti Lukakun “Didier Drogba i Interit” – dhe të gjithë e dimë se çfarë bëri lojtari i Fildishtë në finalen e Ligës së Kampionëve 2012 kundër Bayern Munichut, i cili gjithashtu u konsiderua si një mospërputhje serioze…

Lautaro Lukaku

Një mesfushë e nënvlerësuar

Inzaghi nuk ka nevojë vetëm të zgjedhë Lukakun përpara Dzekos, megjithatë, ai gjithashtu duhet të sigurohet që të përfshijë Marcelo Brozovic në formacionin e tij fillestar.

Nëse Henrikh Mkhitaryan do të jetë i aftë për të startuar, do të ketë një tundim për të tërhequr armenin, i cili ishte në formë të mirë para dëmtimit të tij, në mesfushë së bashku me Hakan Calhanoglu dhe Nicolo Barella.

Megjithatë, Brozovic – ashtu si Lukaku – më në fund është rikthyer në diçka që i afrohet më së miri pas një fushate të ndërprerë nga dëmtimet që u ndikua pa dyshim nga Kupa e Botës.

Është marrë si e dhënë që City do të dominojë posedimin e topit, por me Brozovic në bord, Interi do të kishte aftësinë jo vetëm të rifitonte topin rregullisht, por edhe ta përdorte atë në mënyrë efektive. Veçanërisht nëse Barella është në formë të mirë.

“Më pëlqen shumë zhavorri i Barella-s,” i tha Ince Gazzetta-s, “dhe mund ta shihni se ai është altruist. Ai do të ketë kundërshtarë cilësorë si Ilkay Gundogan, Rodri dhe Kevin De Bruyne të shtunën mbrëma, por me Brozovic, Calhanoglu ose Mkhitaryan ai mund të fitojë betejën e mesfushës.

“Dhe kushdo që fiton atje komandon ndeshjen. Sigurisht, nëse mendon edhe për Haaland, rrezikon një dhimbje koke, por duke u mbrojtur si ekip, Interi mund të paktën të kufizojë shërbimin ndaj tij”.

I gjithë presioni është te City

Duket se ka pak mundësi që një ndjenjë vetëkënaqësie të zvarritet në kampin e qytetit. Guardiola është shumë i mirë për të lejuar që kjo të ndodhë. Dhe përveç kësaj, me gjithë besimin në vetvete që shihni te lojtarët si Haaland, ky nuk është një grup lojtarësh veçanërisht mendjemëdhenj.

“Për shkak se është një finale kundër një ekipi italian, njerëzit do të thonë se ne jemi favoritë dhe kjo është më e keqja që mund të ndodhë”, u tha Guardiola gazetarëve. “Por ka një detaj të jashtëzakonshëm në këtë ekip për të cilin jam shumë krenar – ata janë kaq të përulur. Nuk ka rëndësi konkurrenca, ata e marrin seriozisht çdo lojë sepse janë kaq të përulur.”

Dhe ata do ta marrin këtë lojë më seriozisht se çdo tjetër. Por kjo në vetvete mund të jetë një problem. Mos bëni gabim në lidhje me këtë: i gjithë presioni është mbi Cityn që të hyjë në këtë lojë dhe presioni u bën gjëra qesharake lojtarëve dhe trajnerëve, me drejtësi.

Guardiola vazhdimisht e ka hedhur poshtë reputacionin e tij për mendimet e tepërta në Ligën e Kampionëve dhe duket shumë e pamundur që ai të bëjë ndonjë çmenduri kundër Interit. Njëmbëdhjetëshen e tij fillestare e zgjedh veten në këtë fazë. Lojtarët e tij gjithashtu kanë dëshmuar aftësitë e tyre herë pas here në Angli.

Megjithatë, kjo është Liga e Kampionëve, dhe City ka luajtur disa ndeshje me eliminim direkt më parë, më famëkeqja në finalen e 2021 kundër Chelseat. Ata janë favoritë edhe më të rëndë këtë herë dhe po përballen me një ekip që është në formë – 11 fitore nga 12 ndeshjet e fundit në të gjitha garat – dhe duke luajtur me liri mbresëlënëse.

Secili lojtar i Interit ka thënë këtë javë se ata mezi presin finalen. Romelu Lukaku e quajti atë një “gjë të bukur”. Dimarco thotë se është gati të “pështyjë gjak” gjatë lojës, por se do të flejë mirë para saj.

Alessandro Bastoni theksoi se ai dhe bashkëlojtarët e tij nuk ndjejnë as presion e as frikë. “Kam frikë nga vrasësit dhe hajdutët – jo nga djemtë e moshës sime,” tha ai. Thjesht duhet të dalim në fushë dhe të luajmë me mendje të pastër”.

Nëse e bëjnë këtë, Stambolli vërtet mund të jetë dëshmitar i një mrekullie tjetër futbollistike. /Klankosova.tv.

Pep Guardiola Champions League final 2021

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.