Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur

NULL NULL
28.09.2023 23:09
Donika Gervalla, ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës
Donika Gervalla, ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës; Foto: Arkiv

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Donika Gërvalla, ka thënë se Asociacioni Komunave me shumicë serbe ka vdekur.

Ajo në një intervistë në Top=Channel tha se tashmë ka prioritete krejtësisht të ndryshme në lidhje me Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas sulmit terrorist të së dielës, në fshatin Banjskë të Zveçanit, ku u vra polici Afrim Bunjaku, përcjell Klankosova.tv

Sipas Gërvallës siguria është prioriteti kryesor i diskutimeve me ndërkombëtarët, gjë e cila e ka ndryshuar pozitën e Kosovës pas ditës së diele.

Kryediplomatja kosovare shtoi se nuk ka shkelje më të rëndë sesa agresioni i hapur ndaj atij që pretendon që ke në tavolinë.

“Të them të drejtën pas të dielës çdo bisedë për Asociacionin më duket e tepërt se pas te dielës nuk kanë kuptim. Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët. Të koordinojmë punën e komunave në veri të Kosovës është dallim tjetër. Janë katër parime të mos shkelë sovranitetin, Kushtetutën, të mos dëmtojë dhe të jenë koordinues”, tha Gërvalla.

“Asociacioni i 2013 është kundër kushtetutës së Kosovës dhe nuk mund të bëhet. Escobar shumë qartë e ka përcaktuar se nuk mund të ketë Asociacion pasi mund të jetë një republikë e dytë serbe. Për ne ka qenë shumë e rëndësishme që shkelja e Kushtetutës të mos jetë pjesë e marrëveshjes që kemi pranuar në Bruksel”, shtoi ajo.

“Nuk ndodhi sepse Serbia e ka pasur të qartë që nuk është e gatshme e që i mungon gatishmëria e plotë. E dallojmë BE-në nga SHBA sepse SHBA ka qenë më pragmatike në të kuptuarit të realitetit të vendit tonë dhe të Ballkanit. Çdo përpjekje e jona për të sjellë energji dhe rezultate në proces, në fund ju e shihni që jemi pala e vetme që kërkon implementimin e marrëveshjes në Bruksel. Ky dialog nuk çon askund është qorrsokak”, theksoi kryediplomatja kosovare.

“Për mua është shumë e rëndësishme që mbas asaj që ka ndodhur të dielën ka prioritete krejt të tjera në raportin tonë me ndërkombëtarët, siguria. Nuk ka shkelje më të rëndë sesa agresioni i hapur ndaj atij që pretendon që ke në tavolinë. Pas sulmit qëndron Serbia dhe aty ka pasur armatim për qindra trupa.”- tha Gërvalla.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.