Gati 70 për qind e popullsisë siriane kishte nevojë për ndihmë humanitare përpara tërmetit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gati 70 për qind e popullsisë siriane kishte nevojë për ndihmë humanitare përpara tërmetit

NULL NULL
08.02.2023 00:19

Kombet e Bashkuara thonë se gati 70 për qind e popullsisë së Sirisë kishte nevojë për ndihmë humanitare përpara tërmetit, një çështje që është komplikuar nga tragjedia.

Në një deklaratë të përbashkët të martën, koordinatori i përhershëm i Kombeve të Bashkuara, koordinatori humanitar i përkohshëm për Sirinë dhe ai rajonal humanitar për krizën e Sirisë thanë:

“Kjo tragjedi do të ketë një ndikim shkatërrues në shumë familje të cenueshme që luftojnë për të siguruar të dashurit e tyre në baza ditore”.

Deklarata përshkruan ndikimin e luftës 12-vjeçare të Sirisë, duke e përshkruar një vend si “përballë kolapsit ekonomik dhe mungesës së rëndë të ujit, energjisë elektrike dhe karburantit”. Dyshja lëshuan një apel për të gjithë partnerët donatorë që të “sigurojnë ndihmën e nevojshme për të lehtësuar vuajtjet”, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv

OKB-ja dhe partnerët humanitarë thonë se aktualisht janë duke u fokusuar në nevojat imediate, duke përfshirë ushqimin, strehimin, artikujt jo ushqimor dhe ilaçet.

Në Siri, të paktën 1,832 njerëz kanë vdekur dhe 3,849 të tjerë janë plagosur si pasojë e një tërmeti shkatërrues që goditi vendin të hënën.