Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Fryti i Inzaghit po sheh dritë te Interi në anën financiare

NULL NULL
03.04.2024 16:41

Simone Inzaghi e ka çuar Interin në një nivel të ri dhe puna e tij ka ndihmuar të sjellë mbi 400 milionë euro të ardhura në klub gjatë tre viteve të fundit.

Trajneri italian e ka transformuar Interin duke e bërë një nga skuadrat më të forta në Evropë që nga ardhja e tij në vitin 2021, duke i çuar në finalen e Champions League sezonin e kaluar dhe duke i vendosur në rrugën e duhur për të fituar Scudetton e 20-të këtë sezon.

Inzaghi ka më pak se 18 muaj të mbetur në kontratën e tij me Interin, por klubi po planifikon të ulet me trajnerin e tyre në muajt e ardhshëm për t’u marrë vesh për kontratë të re.

Tuttosport nëpërmjet Calciomercato.com detajon se si puna e Inzaghit në skuadrën e Interit gjatë tre viteve të fundit i ka sjellë klubit të paktën 460 milionë euro, falë rezultateve të tyre të forta në garat vendase dhe në Ligën e Kampionëve.

Në fund të këtij sezoni, Nerazzurët do të mbledhin rreth 190 milionë euro të ardhura, me ndarjen si më poshtë – kualifikimin në Champions League (50 milionë euro), sezonin e tyre 2023-24 në Ligën e Kampionëve (rreth 85 milionë euro) dhe kualifikimin e Kupës së Botës për Klube ( 50 milionë euro).

Këtyre shifrave u shtohen edhe fitimet e tyre si rezultat i fitores së tyre në Scudetto, Supercoppa Italiana dhe të gjitha marrëveshjet e tyre të ndryshme sponsorizimi.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.