Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Frika dhe vuajtja në Khan Younis po bëhen gjithnjë e më të mëdha

NULL NULL
10.12.2023 16:54
Khan Younis
Khan Younis

Frika dhe vuajtja në Khan Younis po bëhen gjithnjë e më të mëdha, ndërsa tanket izraelite po përparojnë nga dy drejtime.

Njerëzit janë mjaft të shqetësuar sepse kanë parë të njëjtën situatë në qytetin e Gazës përpara armëpushimit.

Kështu që ata besojnë se do të ketë më shumë vuajtje, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Mbrëmë pati luftime të ashpra rreth kësaj zone dhe njerëzit mund të dëgjonin bombardimet dhe sulmet ajrore.

Pati gjithashtu disa shkëmbime zjarri pasi Hamasi thotë se militantët e tyre po luftonin kundër izraelitëve në atë vend.

Mëngjesin e sotëm, ushtria izraelite lëshoi një paralajmërim për largimin e banorëve që jetojnë në qendër të qytetit.

Atyre iu tha të largoheshin nga perëndimi, por zona perëndimore nuk ka infrastrukturë apo lehtësira për të qëndruar njerëzit.

Pra, shumica e njerëzve po qëndrojnë në tenda me shumë pak ushqim dhe ujë të mbetur në vend, dhe shumë pak ushqim dhe ujë që vjen nga kufiri i Egjiptit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.