Franca investon 3.6 miliardë euro për renovimin e satelitëve ushtarak - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Franca investon 3.6 miliardë euro për renovimin e satelitëve ushtarak

NULL NULL
09/09/2018

Franca do të shpenzojë 3.6 miliardë euro për të rinovuar satelitët ushtarakë në mënyrë që ta mbrohet nga spiunimi i mundshëm i rivalëve.

“Ne duam t’i instalojmë kamerat e vëzhgimit në satelitët tanë në mënyrë që të dimë se kush po na afrohet”, ka deklaruar për CNews, ministrja e mbrojtjes, Florence Parly, transmeton Klan Kosova.

Gjatë vitit të kaluar Franca ka zbuluar se Rusia është përpjekur t’i kapë transmetimet e një sateliti ushtarak që përdoret nga ushtria e Francës dhe Italisë për komunikime sekrete, ka bërë të ditur Parly.

Plani i investimeve franceze vjen pasi presidenti amerikan, Donald Trump ka theksuar nevojën për krijimin e një “Force Hapësinore” e cila do të përdoret si një degë e re amerikane në vitin 2020.

 

klankosova.tv