Fotoja e babait turk që mban dorën e vajzës së vdekur, tregon dëshpërimin nga tërmeti - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Fotoja e babait turk që mban dorën e vajzës së vdekur, tregon dëshpërimin nga tërmeti

NULL NULL
07.02.2023 16:29

Videot dhe fotografitë e dy tërmeteve që kanë shkatërruar Turqinë jugore dhe Sirinë veriore, duke lenë të vdekur të paktën 5 mijë njerëz, shfaqin shpëtimtarët që gërmojnë me duar, blloqet e apartamenteve që konsistojnë në tokë në sekonda dhe lëkundjen e një kështjelle që kishte qëndruar për pothuajse dymijë vjet, shrkuan TheGuardian, transmeton Klan Kosova.

Por pak imazhe e përshkruajnë agoninë aq qartë sa një fotografi nga rajoni turk i Kahramanmaraş, në të cilën një baba mban dorën e vajzës së tij adoleshente të vdekur teksa shpëtimtarët dhe civilët kalojnë nëpër ndërtesën e rrafshuar ku ajo vdiq të hënën.

I ulur i kërrusur në rrënoja, Mesut Hancer mban në dorë 15-vjeçaren Irmak, teksa ajo shtrihet në shtratin e saj nën pllakat e betonit, dritaret e thyera dhe tullat e thyera që dikur ishin apartamente.

Epiqendra e tërmetit të parë ishte distrikti Pazarcık i Kahramanmaraş, i cili shtrihet në Turqinë juglindore. Tërmeti fillestar me 7.8 ballë u pasua disa orë më vonë nga një tërmet i dytë me magnitudë 7.7 ballë të Rihterit.