Foshnja e porsalindur shpëtohet nga rrënojat e tërmetit në Aleppo ndërsa nëna vdes - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Foshnja e porsalindur shpëtohet nga rrënojat e tërmetit në Aleppo ndërsa nëna vdes

NULL NULL
07.02.2023 17:03

Një nënë shtatzënë e cila mbeti e bllokuar nën një ndërtesë të shembur në Aleppo, Siri, pas tërmetit shkatërrues të së hënës, lindi fëmijën e saj nën rrënoja por vdiq para se punonjësit e shpëtimit të arrinin tek ajo.

Kështu raportuan aktivistët lokalë për mediumet ndërkombëtare, teksa i porsalinduri i saj u shpëtua nga ekipet kërkuese, përcjell klankosova.tv.

Skena dramatike u shpalos vetëm disa orë pasi një organizatë vullnetare siriane shpërndau videon që tregonte një fëmijë të vogël duke u nxjerrë i gjallë nga rrënojat e tërmetit në fshatin Qatma.

Vdekjet si në Siri ashtu edhe në Turqi nga tërmeti masiv i së hënës 7.8 shkallë dhe pasgoditjet e shumta arritën në mbi 5000 të martën dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ishte një “garë me kohën” për të shpëtuar njerëzit e bllokuar në rrënoja në kushte ngrirjeje.