Forcat ruse janë në zmbrapsje nga Bakhmuti, thotë Kievi - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Forcat ruse janë në zmbrapsje nga Bakhmuti, thotë Kievi

NULL NULL
04.03.2023 08:11

Sulme të shumta ruse janë zmbrapsur në zonën lindore të Donetskut përgjatë 24 orëve të fundit, njofton Ushtria e Ukrainës.

Forcat ruse pretendojnë se janë gati që ta marrin qytetin lindor të Bakhmutit – fokusi I luftimeve intensive për shumë muaj.

Kreu I ushtrisë provate “Wagner” pretendon se zona praktikisht është e rrethuar me rrugë të kufizuara prej jashtë.

Në anën tjetër është komandanti i forcave tokësore ruse, Oleksanndr Syrskyi, që në vizitën në Bakhmut gjatë së premtes ka zhvilluar takime me komandantët lokalë për forcimin e vijës së parë.

Trupat ruse janë përpjekur që ta marrin këtë qytet prej më shumë se gjashtë muajve.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS