Flet Hashim Thaçi: Të ndalet dhuna nga regjimi i Gruevskit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Flet Hashim Thaçi: Të ndalet dhuna nga regjimi i Gruevskit

NULL NULL
16/05/2015
Hashim Thaçi: Të arrestuarit duhet të trajtohen sipas standardeve ndërkombëtare dhe të ndalet dhuna fizike ndaj tyre nga regjimi represiv i Gruevskit. Problemi nuk është në Kumanovë, problemi është në Shkup.

Zv.Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, ka kritikuar regjimin shtypës të Nikola Gruevskit.

Ai në një intervistë për Rtv Besa ka kërkuar ndaljen e dhunës që po ushtrohet ndaj të arrestuarëve në Maqedoni.

“Të arrestuarit duhet të trajtohen sipas standardeve ndërkombëtare dhe të ndalet dhuna fizike ndaj tyre nga regjimi represiv i Gruevskit. Problemi nuk është në Kumanovë, problemi është në Shkup, problemi është politik e jo ndëretnik. Maqedonia ka nevojë për më tepër demokraci, për media të lira, shoqëri civile, zhvillimin e bizneseve dhe të tregut të lirë dhe për më tepër frymë evro-atlantike”.

https://www.youtube.com/watch?v=xWb-YF9L9kI