Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Finlandë: Një burrë gjobitet me 121 mijë euro për tejkalim të shpejtësisë

NULL NULL
05.06.2023 19:27
shpejtësia

Një burrë është gjobitur me 121 mijë euro për tejkalim të shpejtësisë.

Kjo ngjarje jo e zakonshme ndodhi të shtunën në Finlandë, konkretisht në ishullin Aland raportojnë mediat ndërkombëtare përcjell Klankosova.tv

Bëhet fjalë për Anders Wiklof, i cili njihet si një nga njerëzit më të pasur finlandez.

Wiklof është zënë duke e vozitur veturën me shpejtësi prej 82 kilometrash në orë në një zonë ku kufizimi i shpejtësisë është 50.

Përpos gjobës, pasanikut iu pezullua për 10 ditë patentë-shoferi.

Kjo s’është hera e parë që 76-vjeçari mori gjobë të majme për ngasje të shpejtë.

Në vitin 2013, ai u gjobit me 63 mijë e 680 euro ndërsa pesë vjet më parë u detyrua të paguaj një gjobë tjetër prej 95 mijë eurosh.

Gjobat në Finlandë llogariten në bazë të ardhurave mujore./ Klankosova.tv

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.