Finlanda bën një hap drejt anëtarësimit në NATO pa pritur Suedinë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Finlanda bën një hap drejt anëtarësimit në NATO pa pritur Suedinë

NULL NULL
28.02.2023 17:44
Finlande NATO dhe Suedia

Finlanda nisi të martën debatin përfundimtar në parlament për anëtarësimin në NATO, pa pritur miratimin e Turqisë dhe Hungarisë.

Helsinki nuk po pret as Suedinë fqinje, e cila gjithashtu ka qenë kandidate që nga viti i kaluar, por aktualisht po përballet me veton turke.

Qeveria e kryeministres në largim Sanna Marin dëshiron të shmangë çdo vakum të mundshëm politik, me zgjedhjet që priten më 2 prill, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

“Ne do të kishim shpresuar që të bëheshim anëtarë të NATO-s tashmë. Finlanda dhe Suedia përmbushin të gjitha kriteret, siç u përmend, dhe ne jemi ende duke pritur. Dhe sigurisht, kjo tendos politikën e dyerve të hapura të NATO-s; ka të bëjë gjithashtu me Besueshmëria e NATO-s”, tha Marin.

Finlanda dhe Suedia vendosën të kthejnë faqen e politikës së tyre prej dekadash të mos-angazhimit ushtarak pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, duke aplikuar për anëtarësim në NATO në maj 2022.

Njëzet e tetë nga 30 anëtarët e aleancës, përfshirë Shtetet e Bashkuara, kanë ratifikuar tashmë hyrjen e dy vendeve nordike.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.