Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Faza përfundimtare e dialogut, e papërcaktuar

NULL NULL
11.04.2018 08:26

Ende nuk dihet se kur do të fillojë faza përfundimtare e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, e cila është paralajmëruar të përfundojë me një marrëveshje ligjore të detyrueshme.

Nuk dihet se kur të do të nisë faza përfundimtare e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë e që është paralajmëruar të përfundojë në fillim të vitit të ardhshëm apo eventualisht në fund të këtij viti.

Sa i përket nivelit teknik, pala kosovare thotë se mund të ketë takime vetë sa për të diskutuar rreth implementimit të marrëveshjeve të deritanishme.

Ndërsa deputetët e Kuvendit të Kosovës dhe analistët thonë se faza finale duhet të arrihet nga konsensusi politik në vend dhe se duhet të krijohet një platformë për vazhdimin e dialogut.

Shef i delegacionit kosovar në Bruksel Avni Arifi ka bërë të ditur për “Zërin” se ende nuk është caktuar ndonjë afat zyrtar se kur do të fillojë faza e radhës e dialogut Kosovë – Serbi.

“Ende nuk është caktuar asnjë datë se kur do të zhvillohet takimi i radhës mes të dyja vendeve. Në takimet e ardhshme nuk ka çka tjetër të bisedohet përveçse implementimi i marrëveshjeve të paimplementuara, vetëm pala serbe ka për të implementuar, ne nuk kemi asnjë implementim me vetë faktin që ne kemi dhënë urdhër ekipit menaxherial që të hartojë draftin e Asociacionit të Komunave Serbe. Pra, sa i përket kësaj marrëveshjeje ne jemi në rrugëtim e sipër”, ka thënë Arifi.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.