Erdogan thotë se marrëveshja për drithërat e Detit të Zi zgjatet për dy muaj - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Erdogan thotë se marrëveshja për drithërat e Detit të Zi zgjatet për dy muaj

NULL NULL
17.05.2023 20:43
Erdogan

Marrëveshja e Ukrainës për drithërat e Detit të Zi është zgjatur edhe për dy muaj të tjerë, tha të mërkurën presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, një ditë përpara se Rusia të largohej nga pakti për pengesat në eksportet e saj të drithërave dhe plehrave.

Komentet e Erdoganit, të bëra në një fjalim para zyrtarëve të Partisë së tij në pushtet AK, erdhën pasi anija e fundit u largua nga një port ukrainas sipas marrëveshjes, e cila lejon eksportin e sigurt të drithit ukrainas përmes Detit të Zi dhe do të skadonte të enjten.

“Marrëveshja e korridorit të grurit të Detit të Zi është zgjatur me dy muaj me përpjekjet e Turqisë,” tha ai në fjalimin e tij televiziv, duke falënderuar gjithashtu liderët rusë dhe ukrainas dhe Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, për ndihmën e tyre.

Kombet e Bashkuara dhe Turqia ndërmjetësuan marrëveshjen e Detit të Zi për 120 ditët fillestare në korrik të vitit të kaluar për të ndihmuar në trajtimin e krizës globale të ushqimit që është përkeqësuar nga pushtimi i Moskës në Ukrainë, një nga eksportuesit kryesorë në botë të drithërave, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.