Erdogan shfaqet në publik pas tre ditëve mungesë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Erdogan shfaqet në publik pas tre ditëve mungesë

NULL NULL
29.04.2023 13:21

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u shfaq të shtunën në publik për herë të parë në tre ditë, pasi një infeksion në stomak e mbajti atë jashtë fushatës zgjedhore.

I buzëqeshur dhe i veshur me një xhaketë të kuqe, udhëheqësi 69-vjeçar doli në skenën e një festivali të aviacionit në Stamboll dhe u hodhi lule mbështetësve që valëvitnin flamurin.

Ai mbërriti së bashku me aleatin e tij të ngushtë, presidentin e Azerbajxhanit Ilham Aliyev dhe kryeministrin libian Abdelhamid Dbeibah.

Të dy vendet kanë luftuar duke përdorur dronët luftarakë të Turqisë, të cilët do të shfaqen dukshëm në ngjarjen e aviacionit të fundjavës, transmeton Klankosova.tv.

Erdogan kishte qenë i shtrirë që kur u sëmur drejtpërdrejt në televizion të martën mbrëma.

Ministri i Shëndetësisë i Turqisë Fahrettin Koca ka thënë se Erdogan vuan nga gastroenteriti.

Problemi i tretjes trajtohet lehtësisht dhe zakonisht zgjidhet brenda pak ditësh.

Por kjo ka ndërprerë përpjekjet e Erdoganit për të kapur vrullin në prag të zgjedhjeve më të rëndësishme të Turqisë.

Erdogan dukej mirë duke iu drejtuar turmës me një mikrofon në dorë, duke përshkruar përpjekjet e qeverisë për të ndihmuar viktimat e një tërmeti masiv të shkurtit që mori më shumë se 50 mijë jetë.

Por ai nuk përmendi mungesën e tij ose frikën shëndetësore, në vend të kësaj shpalli nisjen e një “shekulli të ri të Turqisë”.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS