Ekspertët: Njerëzit që kanë zë më të ulët, kanë më shumë gjasa të vuajnë nga depresioni - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ekspertët: Njerëzit që kanë zë më të ulët, kanë më shumë gjasa të vuajnë nga depresioni

NULL NULL
20.02.2023 10:08

Ekspertët së fundmi kanë zbuluar se njerëzit që kanë zë më të ulët, kanë më shumë gjasa që të vuajnë nga depresioni.

Studiuesit gjermanë dolën në një përfundim se njerëzit që flasin me zë të lartë, kanë shumë gjasa që të jetojnë të lumtur.

Statistikat nga Zyra angleze e Statistikave Kombëtare  zbuluan se shkalla e depresionit tek personat e moshës mbi 16-vjeçare, është më e lartë pas pandemisë COVID-19, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Në studimin e publikuar në “Journal of Voice”, ekipi analizoi zërat e mbi 2 mijë njerëzve të moshës 19-80 vjeçare, për të parë se çfarë tregon zëri i tyre për mirëqenien e tyre fizike dhe mendore.

Studiuesit zbuluan se zëri mund të jetë një tregues i fortë i shëndetit mendor, me ata që zërat e tyre janë më të ulët dhe kanë më shumë gjasa të jenë të pakënaqur.

Megjithatë, ata zbuluan gjithashtu se zëri i dikujt tregon pak edhe për shëndetin e tyre fizik.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.