EKSKLUZIVE: Marrëveshja që i jep fund krizës në Maqedoni - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

EKSKLUZIVE: Marrëveshja që i jep fund krizës në Maqedoni

NULL NULL
02/06/2015

Është arritur marrëveshja për t’i dhënë fund krizës politike në Maqedoni.

 

Klan Kosova sjell ekskluzivisht draftin e ujdisë ndërmjet Kryeministrit Nikola Gruevski, kryeopozitarit Zoran Zaev, kryetarit të BDI-së, Ali Ahmetit dhe kryetarit të PDSH-së, Menduh Thaçit, në dorëzani të Komisionerit për Zgjerim në KE, Johannes Hahn.

 

 

Mbtetet e paqartë se kush do të jetë kryeministër deri në zgjedhjet e parakohshme.

 

Në llogarinë e tij në Facebook, Artan Grubi, kështilltari i Ali Ahmetit, ka konfirmuar arritjen e marrëveshjes ndërmjet liderëve, por nuk ka dhënë detaje.

 

Drafti i marrëveshjes politike mes katër liderëve politikë në Maqedoni të cilin e posedon Klan Kosova.

 

 

  1. LSDM kthehet në Parlament,

 

  1. LSDM do ta udhëheq komisionin parlamentar anketues për përgjimet,

 

  1. Ndërprehet publikimi i “bombave” deri më 10 qershor 2015,

 

  1. Definohet formati i Qeverisë së Gjerë,

 

  1. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve do ketë më shumë kompetenca,

 

  1. Zgjedhjet e parakohshme deri në fund të prillit 2016,

 

  1. Integrimi euro-atlantik prioritet,

 

  1. Implementimi i plotë i Marrëveshjes së Ohrit,

 

9.Raporte të mira ndërfqinjesore.

 

 

Nëse kjo implementohet, në nëntor hapen negociatat me BE.