Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dhëmbë të pastër, shëndet në gjithë trupin

NULL NULL
12.08.2015 10:00

Studimet e fundit arriten në rezultate se një shëndet higjienik oral, mund të sjellë edhe shëndetin gjithë trupor, shkruan Whitesmiles.net, transmeton Klan Kosova.

Të keni shëndet oral redukton rrezikun e shumë sëmundjeve që u kanosen organizmit tuaj duke përfshirë këtu kancerin e pankreasit, dhe sëmundjet e zemrës.

Prandaj është e rëndësishme të rikujtojmë se inflamacioni që shkaktohet nga gingivitisi dhe sëmundjet periodontale janë të lidhura me bakteriet që lulëzojnë në gojën tuaj e ato mund të depërtojnë në pjesë të tjera të trupit duke shkaktuar infeksion ose mund të përkeqësojnë gjendjen paraprake të infeksioneve ekzistuese në shumë fusha, duke përfshirë këtu infeksionet në nyje dhe mushkëri, transmeton Klan Kosova.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.