Dështimi i referendumit në Zvicër, lajm i mirë për kosovarët (VIDEO)

Dështimi i referendumit në Zvicër, lajm i mirë për kosovarët (VIDEO)

NULL NULL
4 javë më parë

Zviceranët të dielën dhanë mendimin e tyre në një referendum se a duhet të vazhdojë lëvizja e lirë në kufijtë e shtetit, me vendet e unionit.

Në rezultatet preliminare del se kjo nismë e SVP-së, partisë më të madhe në shtetin helvetik, nuk mori votat e nevojshme, që po del të jetë lajm i mirë për vendet si Kosova që presin liberalizimin e vizave.

Sipas iniciatorëve të kësaj nisme, lëvizja e lirë e njerëzve shkakton vetëm probleme dhe imigracioni duhet të kontrollohet pa lirinë e lëvizjes.

Kronikë e gazetarit Drin Demiri.