Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Dermatologët tregojnë se si të rreziteni pa e dëmtuar lëkurën

NULL NULL
02.06.2023 09:33
Rrezitja

Nëse po planifikoni një pushim në plazh, duhet edhe të mendoni se si t’i shpëtoni asaj gjendje, duke marrë atë që quhet “rrezitje bazë”.

Dermatologu nga Londra, Hiba Injibar, është shprehur se duhet ndryshuar ideja e një para-rrezitjeje.

“Në realitet, nxirja është një shenjë e dëmtimit të lëkurës nga rrezatimi i tepërt ultravjollcë (UV). Kur lëkura është e ekspozuar ndaj rrezatimit UV, ajo prodhon melaninë, pigment që i jep lëkurës ngjyrën e saj”, ka thënë ai.

Dermatologu ka treguar se sa krem dielli duhet të mbajë trupi juaj gjatë rrezitjes, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

“Rekomandohet të aplikoni 2 miligramë krem kundër diellit për centimetër katror të lëkurës së ekspozuar. Për një zonë të trupit, qafën, aplikoni mjaftueshëm krem kundër diellit për të mbuluar dy gishta në zonën që mbroni”, tha tutje ai.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.