Çka ndodh nëse flini më pak se gjashtë orë gjatë natës? - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çka ndodh nëse flini më pak se gjashtë orë gjatë natës?

NULL NULL
20.03.2023 09:19
Mungesa e gjumit

Të rriturit kanë nevojë, mesatarisht, nga shtatë deri në nëntë orë gjumë në natë, sipas ekspertëve.

Nëse keni një natë të keqe, nuk është një problem i madh, por nëse vazhdimisht jeni duke luftuar për të fjetur, mund të përballeni me një mori çështjesh nga rritja e ankthit deri te humbja e produktivitetit.

Një studim i ri madje ka zbuluar se të bërit më pak se gjashtë orë gjumë në natë mund të zvogëlojë përgjigjet imune të trupit ndaj vaksinimeve – gjë që në dritën e ngjarjeve të viteve të fundit e bën këtë shqetësuese

Ekspertët tregojnë se çfarë saktësisht ndodh kur nuk keni pushuar mirë.

Sistemi imunitar i dobësuar

Kur jemi në gjumë, trupat tanë janë duke punuar më shumë, duke luftuar infeksionin.

Sue Peacock është një psikologe shëndetësore konsulente dhe eksperte e gjumit. Ajo shpjegon për  portalin britanik “Metro”: “Kërkimet tregojnë se ekziston një lidhje komplekse midis cikleve të gjumit-zgjimit dhe sistemit tonë imunitar.”

“Ndërsa flini, sistemi juaj imunitar prodhon substanca mbrojtëse, që luftojnë infeksionin, siç janë citokinat. Ai përdor këto substanca për të luftuar pushtuesit e huaj si bakteret dhe viruset”.

“Këto citokina ju ndihmojnë gjithashtu të flini, duke i dhënë sistemit tuaj imunitar më shumë energji për të mbrojtur trupin tuaj kundër sëmundjeve.

Pra, nëse nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm, nuk po prodhoni aq shumë nga këto citokina magjike. “Kjo ul reagimin e trupit ndaj infeksionit,” shpjegon Dr Sue, transmeton Klankosova.tv.

“Ajo rrit ndjeshmërinë tonë ndaj sëmundjeve dhe mund t’ju duhet më shumë kohë për t’u shëruar nga sëmundja.”

Një studim i ri ka treguar gjithashtu se më pak se gjashtë orë gjumë në natë redukton përgjigjen tonë imune ndaj vaksinimeve.

Studiuesit në Institutin Kombëtar Francez të Shëndetit rianalizuan rezultatet e shtatë studimeve që krahasuan përgjigjet e antitrupave të individëve që flinin shtatë deri në nëntë orë në natë, kundrejt atyre që flinin më pak se gjashtë.

Hulumtimi, i botuar në Current Biology, zbuloi se gjumi për më pak se gjashtë orë redukton përgjigjen imune ndaj vaksinimit te meshkujt. Efekti ishte më i ndryshueshëm tek gratë, ku luhatja e hormoneve thuhet se luante një rol.

Ndikimi ishte gjithashtu më i madh për të rriturit e moshës 18 deri në 60 vjeç, krahasuar me të rriturit e moshuar.

 Rritja e ankthit

Fatkeqësisht, gjumi dhe ankthi mund të jenë paksa një rreth vicioz. Mungesa e gjumit shkakton ankth, por ankthi gjithashtu mund të shkaktojë mungesë gjumi.

Dr Sue thotë: ‘Për fat të keq, njëra mund të përkeqësojë tjetrën.

“Ankthi mund të ketë një efekt negativ në aftësinë e trupit tuaj për të fjetur, pasi truri juaj është në modalitetin “luftoni ose fluturoni”, duke menduar për të gjitha rezultatet e mundshme për çfarëdo që shkakton ankthin.

“Për më tepër, ankthi parashikues dhe ankthi specifik për gjumin mund të çojnë në shqetësime të gjumit dhe pagjumësi, e cila më pas krijon një lak reagimi që mund t’i përkeqësojë të dyja kushtet.

Hulumtimet kanë zbuluar gjithashtu se mungesa e gjumit mund të na bëjë të ndihemi të dobët.

“Mund të na bëjë të kemi një kapacitet të reduktuar për të mbetur pozitiv kur përballemi me ngjarje emocionale sfiduese”, thotë Dr Sue. “Ju gjithashtu mund të ndiheni më pak të aftë për të shijuar përvoja pozitive.”

Çrregullime menstruale

Mungesa e gjumit gjithashtu mund të ketë ndikim në hormonin e tiroides, duke shkaktuar probleme për ato që kanë perioda.

Dr Katharina Lederle, një specialiste e gjumit dhe orës së trupit, tha: “Niveli i hormonit stimulues të tiroides (TSH) rritet gjatë mungesës së gjumit dhe tek gratë e reja të shëndetshme në fazën e tyre folikulare, shoqërohet me një rritje të konsiderueshme të nivelit të TSH.

Nivelet e larta të TSH shkaktojnë parregullsi menstruale, anovulim (kur një vezë nuk lëshohet), amenorre (kur nuk ju vijnë menstruacionet) dhe aborte të përsëritura.

Shtim në peshë

E keni pyetur ndonjëherë veten pse jeni të pangopur pas një gjumi të keq të natës?

Ndërsa ne jemi duke fjetur, hormonet si kortizoli, leptina dhe grelina janë të rregulluara – të cilat janë hormonet që janë të rëndësishme në kontrollin e peshës.

Mungesa e gjumit ul nivelet e këtyre hormoneve në gjak. “Mungesa afatgjatë e gjumit rrit oreksin, ngrënien e tepërt dhe shtimin në peshë”, shpjegon Dr Sue.

Obeziteti është gjithashtu më i mundshëm tek ata që nuk flenë mirë.

Humbja e produktivitetit

Kjo ndoshta nuk është befasi – nëse nuk flini mjaftueshëm, jeni shumë më pak produktiv gjatë ditës, transmeton Klankosova.tv.

Dr Katharina shpjegon: “Një studim amerikan zbuloi se punonjësit që flinin mesatarisht pesë orë në natë humbën 2.22 ditë punë në vit, krahasuar me 1.48 nga ata që kishin tetë orë.

Mungesa e gjumit ndikon negativisht në të gjitha gjërat që na duhen për të bërë mirë punën tonë: performancën njohëse, vendimmarrjen, kujtesën dhe hapësirën e vëmendjes.

Çështje të tjera shëndetësore

Mungesa e këtyre orëve të gjumit mund të ndikojë në shëndetin tuaj në mënyra të ndryshme.

“Kërkimet sugjerojnë se njerëzit janë në rrezik më të madh të sëmundjeve kardiovaskulare si hipertensioni, sulmi në tru dhe sulmi në zemër”, thotë Dr Sue.

“Ekziston gjithashtu një rrezik në rritje i diabetit dhe kushteve të tjera kronike, transmeton Klankosova.tv.

Jo vetëm kaq, por mungesa e gjumit shoqërohet gjithashtu me dëmtim të kujtesës dhe njohjes – madje rrit rrezikun e Alzheimerit.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS