Çfarë i ndodh trupit tonë kur hamë pas orës 7 të darkës? - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çfarë i ndodh trupit tonë kur hamë pas orës 7 të darkës?

NULL NULL
28.09.2016 00:10

Ndodh shpesh që për një arsye a për një tjetër, vakti i darkës të konsumohet në orë të vona.

Por, sipas shkencëtarëve ne duhet të hamë vaktin e fundit të ditës para orës 7 të mbrëmjes. Kjo, sipas tyre ul rrezikun e presionit të lartë të gjakut.

Gjetjet e studimit u bazuan në 700 njerëz dhe ky raport u paraqit si një paralajmërim kundër të ngrënit në orët e vona.

Duhet të jeni realistë në lidhje me orarin tuaj të të ngrënit, sepse përveç se ka një ndikim negativ në shëndet, ndikon edhe në jetën familjare. Kjo, pasi darka është ndër të paktat vakte ku tryeza mbledh gjithë familjen rreth saj.

Është e këshillueshme që të konsumohen të tre vaktet e ekuilibruara të ditës, t’i kombinoni ato me aktivitet të rregullt fizik dhe më e rëndësishmja, pas orës 19:00 t’i rezistoni tundimit  të çokollatës apo ëmbëlsirës tuaj të preferuar./revistashije