Çfarë është “COVID-i i gishtërinjëve të këmbëve” dhe cilat janë simptomat?

Çfarë është “COVID-i i gishtërinjëve të këmbëve” dhe cilat janë simptomat?

NULL NULL
6 days më parë

Ekspertët  kanë kuptuar se çfarë po shkakton reagimin e çuditshëm në gishtat e këmbëve.

Kjo u quajt “COVID-i i gishtërinjëve të këmbëve”, gjë që ndonjëherë zgjat me muaj.

Tani shkencëtarët mendojnë se kanë kuptuar pse ndodh dhe se është një efekt anësor për disa njerëz.

Duket se kushdo i çdo moshe mund të marrë “COVID-i e gishtërinjëve të këmbëve”,

Edhe pse në raporte duket se fëmijët dhe adoleshentët vuajnë më shumë nga kjo gjendje, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Kjo gjendje manifestohet me gishtrinjë të kuq, të përflakur ndonjëherë me dhimbje, kruarje dhe ënjtje.

Kjo gjendje mund të zgjasë për javë ose muaj, shpesh nga kjo vuajnë njerëzit që nuk i përjetojnë simptomat klasike të COVID-19.

Ndryshe, kjo gjendje ka qenë më pak e zakonshme tek personat me variantin DELTA.