Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çaji i hithrave është ilaç për shumë sëmundje

NULL NULL
06.04.2019 19:31

Hithrat ose hithrat thumbuese janë bimë që vijnë nga Evropa veriore dhe Azia.

Emri i saj shkencor është Urtica dioica dhe kur preken çlirojnë kimikate, njofton Klan Kosova.

Gjethet, kërcelli ose rrënja nga bimët e hithrave mund të shtypen dhe të bëhen pluhura, ngjyra, kremra, çaj dhe më shumë.

Ndërsa njerëzit e kanë përdorur atë për shekuj si një ilaç bimor, hulumtimi modern gjithashtu shumë nga përfitimet e mundshme shëndetësore të çajit me hithra.

Çaji i hithrave ka edhe shumë përfitime shëndetësore, të cilat po i sjellim më poshtë:

Përmirëson shëndetin e traktit urinar

Zvogëlon dhimbjet dhe arthritis

Menaxhon nivelin e sheqerit në gjak

Fuqia e polifenoleve – Hithrat janë të pasura me disa kimikate të quajtura polifenole. Një përmbledhje e mjë hulumtimi mbi polifenolët sugjeron se këto komponime të fuqishme mund të luajnë një rol të madh në parandalimin dhe menaxhimin e sëmundjeve kronike që lidhen me inflamacionin, të tilla si diabeti, obeziteti, kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.