Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Bujar Osmani: Mbështesim tri kërkesat e BE-së ndaj Kosovës, dialogu rrugë për të zbutur tensionet

NULL NULL
02.06.2023 20:56
Bujar Osmani

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i është bashkuar thirrjeve të përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrellit, për tri kërkesat – zgjedhje në veri, pjesëmarrja e serbëve dhe themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

“I bashkohem thirrjes për zgjedhje të reja lokale, kthimin e serbëve të Kosovës në institucione dhe zbatimin e plotë të marrëveshjeve, përfshirë atë së fundmi në Ohër”, shkroi Osmani.

Osmani, i cili është gjithashtu kryesues i Maqedonisë së Veriut në OSBE, tha se mbështet dialogun e lehtësuar të Bashkimit Evropian, për siç tha, për të zbutur tensionet dhe për të pasë stabilitet të qëndrueshëm.

“Si kryesues i Maqedonisë së Veriut në OSBE, mbështes dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian, si rruga e vetme për të zbutur tensionet dhe për të siguruar stabilitet të qëndrueshëm”.

* Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.